Rusya’da yayın yapan Pyatıy Kanal (Beşinci Kanal) televizyonu, J. R. R. Tolkien’in ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesinin ilk bölümüne dayanan ve daha önce kaybolduğu söylenen Sovyet yapımı televizyon filmini yayımladı.

İngiliz yazar J. R. R. Tolkien’in 1954’de yazdığı, 2001-2003 arasında ABD’de filme uyarlanan fantastik roman Yüzüklerin Efendisi’nin (The Lord of the Rings) Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) dağılmadan önce, 1991’de televizyon yapımı olarak çekildiği öğrenildi.

Pyatıy Kanal televizyonu, J. R. R. Tolkien’in ‘Yüzüklerin Efendisi’ üçlemesinin ilk bölümüne dayanılarak tam 30 yıl önce televizyon ekranlarına gelmiş, kayıp olduğu bilinen Sovyet yapımı televizyon filmini yayımladı.

Film, 1991 yılında Leningrad Televizyonu’nun stüdyosunda ‘Koruyucular’ adı altında iki bölüm halinde çekilmiş, sadece bir kez seyircilerle buluştuktan sonra arşive kaldırılmış ancak geçen Mart ayında da Youtube’da yayımlanarak yeniden gündeme geldi.

Natalya Serebryakova’nın yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği yapımda başrolleri Valeriy Dyaçenko (Frodo), Georgiy Ştil (Bilbo), Andrey Tenetko (Aragorn), Viktor Kostetskiy (Gandalf) ve Yelena Solovey (Galadriel) paylaştı. Filmde Aragorn rolünü üstlenen Andrey Tenetko, Gazeta.ru’ya verdiği demeçte Yüzüklerin Efendisi’ne dayanan bir televizyon şovu çekme fikrinin yönetmen Natalya Serebryakova’ya ait olduğunu anlattı.

Rus basınında yer alan haberlere göre, var olan tek kopyasının da 30 yıldır kayıp olduğu sanılan Yüzüklerin Efendisi’nin Sovyet uyarlamasının St. Petersburg’daki yerel TV kanalının arşivinde tesadüfen bulunduğu ifade edilmektedir.

Yorumlar