Çeviren ve derleyen: Damla Öten

İnsanlık ne zaman sıkıntıya düşse bir yerinden edebiyata sığındı. Mesela her savaş bitiminde yeni edebiyat akımları yarattı. Her isyan, her başkaldırı, her toplumsal dönüşüm yeni ifade arayışları olarak yansıdı edebiyata. Malum 2020 herkes için zor geçti; salgın, siyaset, iş kaybı, tecrit… Ve hala devam eden belirsizlik.

Yaratıcılık zor zamanlarda iyileştirici olabilir, ancak bu yaratıcı özlerden yararlanmak her zaman kolay değildir. Bazen yazmak ya da yaratmak için çok bunalmış ve bitkin olmak gerekir. O zamanlarda, sadece mevcut bir metinde bulabildiğinizi kullanarak yeni bir şeyler yaratabilirsiniz. Hatta bir şiir tarzı olan karatma şiire yönelmek yardımcı olabilir.

New York Times’ten E. Kristin Anderson’a göre çoğu Amerikalı da böyle yaptı. Bu da karatma şiire yeniden popülerlik kazandırdı.

Nedir bu karatma şiir?
Şairin rastgele bir metinde söyleyecek yeni bir şey bulmasıdır. Örneğin, Üst Kültür’den bir içerikten bambaşka bir şiir yaratabilirsiniz. Karartma şiirde metindeki kelimeleri seçip diğerlerini karalayarak bir şiir yaratabilirsiniz.

Kurallar oldukça basit: Bir karalama işleminde, yalnızca seçtiğiniz yazıda olan kelimeleri kullanabilirsiniz ve bunları oldukları sırayla kullanmanız gerekir. Şiirinizin etrafındaki kelimeleri nasıl karartacağınız ise size kalmış. 

Kullanacağınız malzemelerden önce, saklamayı düşündüğünüz kelimeleri bir kalemle özetlemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, kullanmakta olduğunuz orijinal gazete sayfasından sayfayı işaretleme alıştırması yapmak için yazınızın birkaç kopyasını da oluşturabilirsiniz.

Hazır olduğunuzda, tercih ettiğiniz materyalleri kullanarak şiirinizdekiler dışındaki tüm kelimeleri karalayın.

Sonuç?
Bir şiir yazdınız ve artık şiirinizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Belli mi olur siz paylaştıkça belki de aranızda daha çok karartma şair ortaya çıkacak ve yarattıklarınızı değiş tokuş edebileceğiniz gizli şairlerden oluşan küçük bir grup bulacaksınız.

Yorumlar