Yeni Dracula filmi Bela Lugosi’nin oyunculuğuyla kültleşmiş olan ilk uyarlamanın 90. yılına ithafen seyirciyle buluşuyor. Filmin yönetmenliğini Chloé Zhao üstleniyor.

Kont Dracula rolünün ikonikleştiği Bela Lugosi

Yönetmenliğini ve yapımcılığını Chloé Zhao’nun üstlendiği Dracula’nın bilim kurgu ve Western esintileri taşıyan yeni filmi, son dönemlerde Universal stüdyolarının  “canavar” anlatılarını önemli yönetmenlerle yeniden ele alan serisinin bir parçası olacak. Filmin konusuyla ilgili detaylar ise şu an için gizli tutulurken gösterim tarihi de halen belirlenmiş değil.

Vampirlere karşı özel bir ilgisi olduğunu dile getiren Zhao’nun, bilimkurgu ve Western gibi iki farklı türü nasıl bir araya getireceği merak konusu olurken;  hem filmlerde hem de dizilerde pek çok kez gördüğümüz bu ikonik karakterin hikâyesine yeni, bir o kadar da ilginç bir yorum getirmesi bekleniyor.

Bu “The Rider” ve “Nomadland” filmleriyle övgü toplayan Chloé Zhao’nun ilk büyük bütçeli projesi değil. Angelina Jolie, Gemma Chan, Salma Hayek, Richard Madden, Kit Harington, Barry Keoghan, Kumail Nanjiani, Brian Tyree Henry gibi oyuncuları kadrosunda barındıran Marvel filmi The Etarnals’ta da kamera arkasındaydı. Bu filmin 5 Kasım’da izleyiciyle buluşması planlanıyor.

Bram Stoker’ın gotik korku klasiği Dracula‘nın ilk filmi 30’lu yıllarda Bela Lugosi ile özdeşleşmiş olan versiyonu olarak kabul edilse de, aslen 1921-1922 yılları arası çekilen Nosferatu isimli filmin, bu romanın bir uyarlaması olduğu ve telifsiz olarak çekildiği bilinmektedir. Nosferatu filminde Bram Stoker’ın filminden farklı olarak vampir kontun adı Orlok’tur; filmde Kont Orlok’u Max Schreck canlandırmıştır.

Daha sonra 60 ve 70’li yıllarda da Christopher Lee ve Frank Langella; 1990’ların başında ise Francis Ford Coppola yönetmenliğinde Kont Dracula’ya hayat veren isim Gary Oldman olmuştu. Bu ikonik vampir hikâyesine bir alternatif sunan büyük bütçeli Dracula Untold (2014) filminde ise Luke Evans’ı başrolde izlemiştik.

Yorumlar