1935 İstanbul doğumlu Türk roman ve öykü yazarı Demir Özlü, 85 yaşında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Yazar Demir Özlü, Ödemiş’te başlayan öğrenim hayatına Kabataş Erkek Lisesi, ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Paris Sorbonne Üniversitesinde Felsefe bölümünde devam etmiştir. İstanbul Hukuk Fakültesi Hukuk Felsefesi ve Metodolojisi kürsüsünde 4 sene boyunca asistanlık yapan Özlü, daha sonra siyasi eylemlere katılması sebebiyle kürsüdeki işine son verilince, akademik hayatını sonlandırıp avukatlık yapmaya başlamıştır.

İlk şiirini daha lise yıllarında, okul dergisi için yazmış olan Özlü’nün bu şiiri daha sonra Türk Dili dergisinde de yayınlanmıştır.

Yazın hayatında birden çok edebiyat ödülüne layık görmüş olan yazarın öykü ve romanlarının yanısıra deneme, anı gibi alanlarda da kitapları vardır. Özlü, aynı zamanda yazar Tezer Özlü’nün de ağabeyidir.

Artık anlıyorum, kişi için yalnızlıktan kurtuluş yok! Beraberliklerin, beraber olunduğu sanılan vakitlerin geçiciliğini öğrendim. Şimdi daha güvenliyim. —Ama aşk o kadar güzel ki! Aldatıcı bir oyun. Islak kaldırımlarda ayaklarının hafif, aldatıcı oyunu.

Yalanı, aldatıcı hayalleri bir yana bırakmalı. Bırakmalı mı?

Demir Özlü, Bunaltı

Yaşam bana karışık, anlamlandırılamaz, rastlantılarla dolu, her zaman kolayca elde edilemez uçucu bir şeymiş gibi görünüyordu.

Demir Özlü, Bir Beyoğlu Düşü

Erken öleceğini sanan bütün çocuklar gibi, acelen vardı yaşamak için.

Demir Özlü, Bir Yaz Mevsimi Romansı

Hayat, edebiyata -yazınsal yapıtlarda yazana- benzediği zaman tatlanıyor, kendi kendisi olduğu zaman da hiçbir şeye benzemiyor.

Demir Özlü, Berlin Güncesi

Aradığın, insanın kendi başına da mutlu olabilmesiydi. Kendi düşünceleri ile, anıları ile, kendi yarattığı özlemlerin imgeleri içinde.

Demir Özlü, İşte Senin Hayatın

Batan yaşamımız derinden, bu yüksekliğe kadar yükseliyor ve bir şey söylemiyor bize

Demir Özlü, Küçük Burjuva’nın Gençlik Yılları

Yorumlar