Mayıs ayı, sonunda baharı getirdi memleketimize. Salgının gidişatı, birçoğumuzun haklı endişelerini arttırmış olsa da güneşin, sümbüllerin, kuş cıvıltılarının umuda, mutluluğa çağrısına da gönül kaymıyor değil… Hele şöyle bizi yeni dünyalara, hikâyelere davet eden bir kitap da varsa elimizde…

Neyse ki bahar ayları bu açıdan da oldukça bereketli. Birçok yayınevinin yerli ve çeviri yeni kitapları okuyucusunu bekliyor. İşte onlardan birkaçı: Gözden kaçmasın dediğim bir yeniler seçkisi:

Yalnız – Zeynep Kaçar / Doğan Kitap

Dramaturg, tiyatro yazarı ve oyuncu Zeynep Kaçar, ikinci romanı Yalnız’da kimliğinden koparılıp görülmez kılınan bir genç kadının kendini bulma, görme ve gösterme çabasını anlatıyor. Bunu yaparken, bir kadının yaşam öyküsünün, bir ülkenin gelişim öyküsünden ayrı düşmediğine de dikkat çekiyor.

Taş ve Gölge – Burhan Sönmez / İletişim Yayıncılık

Burhan Sönmez, üç yıl aradan sonra yayımladığı yeni romanı Taş ve Gölge’de okurunu, etkileyici atmosferi ve merak uyandıran kurgusu ile güçlü bir anlatıyla karşılıyor. Bir mezar taşı ustası olan başkarakterin ve diğer karakterlerin hikâyeleri üzerinden, yaşama, ölüme, varoluşa ve toplumsal hafızamıza dair katmanlı bir roman ortaya koyuyor.

Nikah Sarhoşluğu – Ferhat Uludere / Edisyon Kitap

Ferhat Uludere beşinci romanı Nikâh Sarhoşluğu’nda makbul kabul edilen orta sınıf ailenin ikiyüzlülüğünü sert ama eğlenceli bir tokatla gözler önüne seriyor. Evlilik arifesinde gelişen beklenmedik olaylar eşliğinde bir genç adamın ayrı büyüdüğü babasıyla ve kaçınılmaz olarak kendisiyle yüzleşmesini merkeze alan roman; Uludere’nin kasaba hikayelerine aşina okuru bu kez acı-tatlı bir şehir hikayesinin içine davet ediyor.

Ahtapotun Rüyası – Barış Müstecaplıoğlu / Doğan Kitap

Barış Müstecaplıoğlu’nun yeni romanı Ahtapotun Rüyası, okura sunduğu fantastik dünya içinde kayıp ruhların birbirlerini ve kendilerini bulma öyküsünü anlatıyor. Karakterler bu arayışta, Şahmeran’dan Zümrüd-ü Anka’ya, Dede Korkut’tan, Gulyabani’ye, hayal gücünün tüm renkleriyle bezeli bir diyarın sırlarını da keşfe çıkıyor.

Günah Kitabı – Platon Besedin (Çeviren: Emine Karabacak Kündem) / Altıkırkbeş Basın Yayın

Platon Besedin’in 2012 yılında yayınlanmasıyla Rusya ve Ukrayna’da büyük bir ilgi toplayan Günah Kitabı, Ataol Behramoğlu önsözüyle Türkçede. Sevgi, ölüm ve Tanrı üzerine yazılmış bu kışkırtıcı romanda “Günah” aynı zamanda milliyetçi bir grubun ve totaliter tarikatın üyesi olan ana karakterin de takma adı.

Zavallı Necdet – Saffet Nezihi – İş Bankası Kültür Yayınları

Zavallı Necdet, 1902’de İkdam gazetesinde tefrika edilmiş, sonrasında 1920’de yapılan üçüncü baskısında on dört bin rakamına ulaşmış ve dönemin en çok okunan eserlerinden biri olmuştur. İş Bankası Kültür Yayınları, Türk Edebiyatı Klasikleri arasında yer alan bu eseri günümüz Türkçesiyle okuyucuya sunuyor.

Emanet Çocuk – Claire Keegan (Çeviren: Behlül Dündar)/ Jaguar Kitap

Çağdaş İrlanda edebiyatının en parlak isimlerinden Claire Keegan Emanet Çocuk’ta, bizi İrlanda kırsalına götürüyor ve bir kız çocuğunun emanet edildiği geçici evinde İrlanda’nın yemyeşil vadileriyle bezeli pastoral yaşamıyla iç içe geçen dünyasına yolculuğa çıkarıyor.

Hastalık Hastası Kiralık Katil – Juan Jacinto Muñoz Rengel (Çeviren: Selay Sarı) / Yapı Kredi Yayınları

Arjantin’in en prestijli uluslararası edebiyat ödülü Clarín Alfaguara Roman Ödülü’ne aday gösterilen ve öyküleriyle birçok ulusal ve uluslararası ödül kazanan Juan Jacinto Muñoz Rengel’in 2012 yılında yayımlanan hastalık hastası bir kiralık katil olan Bay Y.’yi anlattığı ilk romanı, YKY tarafından Türkçe’ye kazandırıldı.

Féder Ya Da Paragöz Koca  – Stendhal (Çeviren: Fevzi Akkoç) / İş Bankası Kültür Yayınları

Fransız edebiyatında gerçekçilik akımının en önemli temsilcilerinden kabul edilen Stendhal’in bitirilmemiş eseri Féder ya da Paragöz Koca, Marsilyalı genç bir portre ressamının öyküsünü anlatıyor. Yazarın ölümünden sonra, 1854 yılında yayımlanan Féder ya da Paragöz Koca ilk defa Türkçede okurlarla buluşuyor.

Biz, Bizim Hikâyemiz – Yvan POMMAUX ve Christophe YLLA-SOMERS (Çeviren: Hazal Saral) / Yordam Yayınları

Yvan Pommaux ile Christophe Ylla-Somers’in ortak çalışmasının ürünü olan, Fransa’da çocuk ve gençlik edebiyatı alanında verilen Sorcières Ödülü’nü kazanan Biz, Bizim Hikâyemiz insanlık tarihinin dönüm noktalarını anlatıyor. Ayrıca her sayfasındaki göz dolduran harikulade resimlemeleri ile farklı zaman dilimlerini, farklı coğrafyaları gözümüzde canlandırmamızı sağlıyor.

Yorumlar