Amerikan dizi endüstrisinin en önem verilen ödüllerinden olan ve bu yıl 78.’si gerçekleşecek, Hollywood Yabancı Basın Birliğinin düzenlediği Altın Küre Ödüllerinin adayları belli oldu.

Her yıl Ocak ayında düzenlenen ödül töreni bu sene covid-19 nedeniyle ertelenerek, 28 Şubat’ta Amy Poehler ve Tina Fey’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek. Bu yılın adaylarında ise dikkat çeken “kadınların” baskınlığı oldu. En İyi Yönetmen dalında ilk kez üç kadın aday gösterilirken, En İyi Film ve En İyi Kadın Oyuncu adaylıklarına kadın hikayelerini konu alan filmler damga vurdu.

Netflix ve Amazon gibi yayın hizmetleri, hem kendi yapımları hem de geleneksel stüdyolardan aldığı yapımlarla bu yıl covid-19 dolayısıyla yaşanan karantinalarda elde ettikleri izleyici kitlesinin avantajını yaşamış oldu.

İşte bu senenin aday listesi:

En İyi Film, Drama 

“The Father”

“Mank”

“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“The Trial of the Chicago 7”

En İyi Film, Müzikal veya Komedi 

“Borat Subsequent Moviefilm”

“Hamilton”

“Music”

“Palm Springs”

“The Prom”

En İyi Yönetmen, Sinema Filmi

Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

David Fincher, “Mank”

Regina King, “One Night in Miami”

Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

Chloé Zhao, “Nomadland”

Drama Filminde En İyi Kadın Oyuncu Performansı

Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”

Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”

Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”

Frances McDormand, “Nomadland”

Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Sinema Filmi, Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu Performansı

Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm”

Kate Hudson, “Music”

Michelle Pfeiffer, “French Exit”

Rosamund Pike, “I Care a Lot”

Anya Taylor-Joy, “Emma”

Herhangi bir Sinema Filminde Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Performansı

Glenn Close, “Hillbilly Elegy”

Olivia Colman, “The Father”

Jodie Foster, “The Mauritanian”

Amanda Seyfried, “Mank”

Helena Zengel, “News of the World”

Drama Filminde En İyi Erkek Oyuncu Performansı

Riz Ahmed, “Sound of Metal”

Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”

Anthony Hopkins, “The Father”

Gary Oldman, “Mank”

Tahar Rahim, “The Mauritanian”

Sinema Filmi, Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu

Sacha Baron Cohen, “Borat Subsequent Moviefilm”

James Corden, “The Prom”

Lin-Manuel Miranda, “Hamilton”

Dev Patel, “The Personal History of David Copperfield”

Andy Samberg, “Palm Springs”

Herhangi bir Sinema Filminde Yardımcı Bir Erkek Oyuncu Tarafından En İyi Performans

Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7”

Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”

Jared Leto, “The Little Things”

Bill Murray, “On the Rocks”

Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”

En İyi Senaryo, Sinema Filmi

Emerald Fennell, “Promising Young Woman”

Jack Fincher, “Mank”

Aaron Sorkin, “The Trial of the Chicago 7”

Florian Zeller and Christopher Hampton, “The Father”

Chloé Zhao, “Nomadland”

En İyi Orijinal Müzik, Sinema Filmi

Alexandre Desplat, “The Midnight Sky”

Ludwig Göransson, “Tenet”

James Newton Howard, “News of the World”

Trent Reznor and Atticus Ross, “Mank”

Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste, “Soul”

En İyi Orijinal Şarkı, Sinema Filmi 

“Fight for You,” “Judas and the Black Messiah”

“Hear My Voice,” “The Trial of the Chicago 7”

“Io Sì (Seen),” “The Life Ahead”

“Speak Now,” “One Night in Miami”

“Tigress & Tweed,” “The United States vs. Billie Holiday”

En İyi Film, Animasyon 

“The Croods: A New Age”

“Onward”

“Over the Moon”

“Soul”

“Wolfwalkers”

En İyi Film, Yabancı Dil 

“Another Round”

“La Llorona”

“The Life Ahead”

“Minari”

“Two of Us”

En İyi Televizyon Dizisi, Drama 

“The Crown”

“Lovecraft Country”

“The Mandalorian”

“Ozark”

“Ratched”

En İyi Televizyon Dizisi, Müzikal veya Komedi 

“Emily in Paris”

“The Flight Attendant”

“The Great”

“Schitt’s Creek”

“Ted Lasso”

En İyi Mini Dizi, Antoloji Dizisi veya Televizyon İçin Yapılmış Bir Film 

“Normal People”

“The Queen’s Gambit”

“Small Axe”

“The Undoing”

“Unorthodox”

Bir Televizyon Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu, Drama

Olivia Colman, “The Crown”

Jodie Comer, “Killing Eve”

Emma Corrin, “The Crown”

Laura Linney, “Ozark”

Sarah Paulson, “Ratched”

Bir Televizyon Dizisi, Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu Performansı

Lily Collins, “Emily in Paris”

Kaley Cuoco, “The Flight Attendant”

Elle Fanning, “The Great”

Jane Levy, “Zoey’s Extraordinary Playlist”

Catherine O’Hara, “Schitt’s Creek”

Mini Dizi, Antoloji Dizisi veya Televizyon İçin Yapılmış Bir Filmde En İyi Kadın Oyuncu Performansı

Cate Blanchett, “Mrs. America”

Daisy Edgar-Jones, “Normal People”

Shira Haas, “Unorthodox”

Nicole Kidman, “The Undoing”

Anya Taylor-Joy, “The Queen’s Gambit”

Televizyonda Rol Alan En İyi Kadın Yardımcı Oyuncu

Gillian Anderson, “The Crown”

Helena Bonham Carter, “The Crown”

Julia Garner, “Ozark”

Annie Murphy, “Schitt’s Creek”

Cynthia Nixon, “Ratched”

Bir Televizyon Dizisinde En İyi Erkek Oyuncu, Drama

Jason Bateman, “Ozark”

Josh O’Connor, “The Crown”

Bob Odenkirk, “Better Call Saul”

Al Pacino, “Hunters”

Matthew Rhys, “Perry Mason”

Bir Televizyon Dizisi, Müzikal veya Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu

Don Cheadle, “Black Monday”

Nicholas Hoult, “The Great”

Eugene Levy, “Schitt’s Creek”

Jason Sudeikis, “Ted Lasso”

Ramy Youssef, “Ramy”

Mini Dizi veya Televizyon İçin Yapılmış Bir Sinema Filminde En İyi Erkek Oyuncu

Bryan Cranston, “Your Honor”

Jeff Daniels, “The Comey Rule”

Hugh Grant, “The Undoing”

Ethan Hawke, “The Good Lord Bird”

Mark Ruffalo, “I Know This Much is True”

Televizyonda Rol Alan En İyi Erkek Yardımcı Oyuncu

John Boyega, “Small Axe”

Brendan Gleeson, “The Comey Rule”

Daniel Levy, “Schitt’s Creek”

Jim Parsons, “Hollywood”

Donald Sutherland, “The Undoing”

Yorumlar