63. GRAMMY Ödülleri 31 Ocak Pazar günü gerçekleşecek. 84 kategorideki tüm aday listesine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

GENEL ALAN

Sanatçıya ve Yapımcılara, Kayıt Mühendislerine ve / veya Mikser ve mastering mühendislerine Yılın Kaydı Ödülü.

  • BLACK PARADE
    Beyoncé
    Beyoncé & Derek Dixie, yapımcılar; Stuart White, mühendis/mikser; Colin Leonard, mastering mühendisi
     
  • COLORS
    Black Pumas
    Adrian Quesada, yapımcı; Adrian Quesada, mühendis/mikser; JJ Golden, mastering mühendisi
     
  • ROCKSTAR
    DaBaby Featuring Roddy Ricch
    SethinTheKitchen, yapımcı; Derek “MixedByAli” Ali, Chris Dennis & Liz Robson, mühendis/mikser; Susan Tabor, mastering mühendisi
     
  • SAY SO
    Doja Cat
    Tyson Trax, yapımcı; Clint Gibbs, mühendis/mikser; Mike Bozzi, mastering mühendisi
     
  • EVERYTHING I WANTED
    Billie Eilish
    Finneas O’Connell, yapımcı; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, mühendis/mikser; John Greenham, mastering mühendisi
     
  • DON’T START NOW
    Dua Lipa
    Caroline Ailin & Ian Kirkpatrick, yapımcı; Josh Gudwin, Drew Jurecka & Ian Kirkpatrick, mühendis/mikser; Chris Gehringer, mastering mühendisi
     
  • CIRCLES
    Post Malone
    Louis Bell, Frank Dukes & Post Malone, yapımcı; Louis Bell & Manny Marroquin, mühendis/mikser; Mike Bozzi, mastering mühendisi
     
  • SAVAGE
    Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé
    Beyoncé & J. White Did It, yapımcı; Stuart White, mühendis/mikser; Colin Leonard, mastering mühendisi

2. Yılın Albümü
Sanatçılara ve Öne çıkan sanatçılara, Yeni eser yazan Söz yazarlarına, Kayıt Mühendislerine, Mikser ve Mastering Mühendislerine, Sanatçı dışında albüm süresinin en az % 33’ünde çalışmış kişilere Yılın Albümü Ödülü.

  • CHILOMBO
    Jhené Aiko
    Fisticuffs & Julian-Quán Việt Lê, yapımcı; Fisticuffs, Julian-Quán Việt Lê, Zeke Mishanec, Christian Plata & Gregg Rominiecki, mühendis/mikser; Jhené Aiko Efuru Chilombo, Julian-Quán Việt Lê, Maclean Robinson & Brian Keith Warfield, söz yazarı; Dave Kutch, mastering mühendisi
     
  • BLACK PUMAS (DELUXE EDITION)
    Black Pumas
    Jon Kaplan & Adrian Quesada, yapımcı; Adrian Quesada, Jacob Sciba, Stuart Sikes & Erik Wofford, mühendis/mikser; Eric Burton & Adrian Quesada, söz yazarı; JJ Golden, mastering mühendisi
     
  • EVERYDAY LIFE
    Coldplay
    Daniel Green, Bill Rahko & Rik Simpson, yapımcı; Mark “Spike” Stent, mühendis/mikser; Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, söz yazarı; Emily Lazar, mastering mühendisi
     
  • DJESSE VOL.3
    Jacob Collier
    Jacob Collier, yapımcı; Ben Bloomberg & Jacob Collier, mühendis/mikser; Jacob Collier, söz yazarı; Chris Allgood & Emily Lazar, mastering mühendisi
     
  • WOMEN IN MUSIC PT. III
    HAIM
    Rostam Batmanglij, Danielle Haim & Ariel Rechtshaid, yapımcı; Rostam Batmanglij, Jasmine Chen, John DeBold, Matt DiMona, Tom Elmhirst, Joey Messina-Doerning & Ariel Rechtshaid, mühendis/mikser; Rostam Batmanglij, Alana Haim, Danielle Haim, Este Haim & Ariel Rechtshaid, söz yazarı; Emily Lazar, mastering mühendisi
     
  • FUTURE NOSTALGIA
    Dua Lipa
    Koz,yapımcı; Josh Gudwin & Cameron Gower Poole, mühendis/mikser; Clarence Coffee Jr. & Dua Lipa, söz yazarı; Chris Gehringer, mastering mühendisi
     
  • HOLLYWOOD’S BLEEDING
    Post Malone
    Louis Bell & Frank Dukes, yapımcı; Louis Bell & Manny Marroquin, mühendis/mikser; Louis Bell, Adam Feeney, Austin Post & Billy Walsh, söz yazarı; Mike Bozzi, mastering mühendisi
     
  • FOLKLORE
    Taylor Swift
    Jack Antonoff, Aaron Dessner & Taylor Swift, yapımcı; Jack Antonoff, Aaron Dessner, Serban Ghenea, John Hanes, Jonathan Low & Laura Sisk, mühendis/mikser; Aaron Dessner & Taylor Swift, söz yazarı; Randy Merrill, mastering mühendisi

3. Yılın Şarkısı
Söz Yazarı Ödülü. Bir şarkı, ilk kez piyasaya sürülmüşse veya Uygunluk Yılı içinde ilk kez çıkmışsa bu kategoriye dahil olur. (Sanatçı adları parantez içerisinde yazılmıştır.) Single’lar yada parça.

  • BLACK PARADE
    Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, söz yazarı (Beyoncé)
     
  • THE BOX
    Samuel Gloade & Rodrick Moore, söz yazarı (Roddy Ricch)
     
  • CARDIGAN
    Aaron Dessner & Taylor Swift, söz yazarı(Taylor Swift)
     
  • CIRCLES
    Louis Bell, Adam Feeney, Kaan Gunesberk, Austin Post & Billy Walsh, söz yazarı (Post Malone)
     
  • DON’T START NOW
    Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Dua Lipa & Emily Warren, söz yazarı (Dua Lipa)
     
  • EVERYTHING I WANTED
    Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, söz yazarı (Billie Eilish)
     
  • I CAN’T BREATHE
    Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas,söz yazarı(H.E.R.)
     
  • IF THE WORLD WAS ENDING
    Julia Michaels & JP Saxe, söz yazarı (JP Saxe Featuring Julia Michaels)

4. En İyi Yeni Sanatçı
Bu ödül halkın aklında kalan ve müzik dünyasını önemli ölçüde etkileyen yeni sanatçıya verilir.

  • INGRID ANDRESS
     
  • PHOEBE BRIDGERS
     
  • CHIKA
     
  • NOAH CYRUS
     
  • D SMOKE
     
  • DOJA CAT
     
  • KAYTRANADA
     
  • MEGAN THEE STALLION

POP

5. En İyi Pop Solo Performansı
Yeni vokal veya enstrümantal pop kayıtları için verilir. Yalnızca Single’lar yada parça.

  • YUMMY
    Justin Bieber
     
  • SAY SO
    Doja Cat
     
  • EVERYTHING I WANTED
    Billie Eilish
     
  • DON’T START NOW
    Dua Lipa
     
  • WATERMELON SUGAR
    Harry Styles
     
  • CARDIGAN
    Taylor Swift

6. En İyi Pop İkili/Grup Performansı
Yeni vokal veya enstrümantal ikili / grup veya işbirlikçi pop kayıtları için. Single’lar yada parça.

  • UN DIA (ONE DAY)
    J Balvin, Dua Lipa, Bad Bunny & Tainy
     
  • INTENTIONS
    Justin Bieber Featuring Quavo
     
  • DYNAMITE
    BTS
     
  • RAIN ON ME
    Lady Gaga with Ariana Grande
     
  • EXILE
    Taylor Swift Featuring Bon Iver

7. En İyi Geleneksel Pop Vokal Albümü
Bu ödül en az %51 yeni geleneksel pop kayıtları içeren albümlere verilir.

  • BLUE UMBRELLA
    (Burt Bacharach &) Daniel Tashian
     
  • TRUE LOVE: A CELEBRATION OF COLE PORTER
    Harry Connick, Jr.
     
  • AMERICAN STANDARD
    James Taylor
     
  • UNFOLLOW THE RULES
    Rufus Wainwright
     
  • JUDY
    Renée Zellweger

8. En İyi Pop Vokal Albümü
Bu ödül en az %51 yeni geleneksel pop kayıtları içeren albümlere verilir.

  • CHANGES
    Justin Bieber
     
  • CHROMATICA
    Lady Gaga
     
  • FUTURE NOSTALGIA
    Dua Lipa
     
  • FINE LINE
    Harry Styles
     
  • FOLKLORE
    Taylor Swift

DANS/ELECTRONİK MÜZİK

9. En İyi Dans Kaydı
Solo, ikili, grup veya ortak performanslar için. Vokal veya Enstrümantal. Single’lar yada parça.

  • ON MY MIND
    Diplo & SIDEPIECE
    Diplo & SIDEPIECE, yapımcı; Luca Pretolesi, mikser
     
  • MY HIGH
    Disclosure Featuring Aminé & Slowthai
    Guy Lawrence & Howard Lawrence, yapımcı; Guy Lawrence, mikser
     
  • THE DIFFERENCE
    Flume Featuring Toro y Moi
    Flume, yapımcı; Eric J Dubowsky, mikser
     
  • BOTH OF US
    Jayda G
    Fred Again.. & Jayda G, yapımcı; Fred Again.. & Jayda G, mikser
     
  • 10%
    Kaytranada Featuring Kali Uchis
    Kaytranada, producer; Neal H. Pogue, mikser

10. En İyi Dans/Elektronik Albüm
Vokal veya enstrümantal albümler için. Sadece albümler.

  • KICK I
    Arca
     
  • PLANET’S MAD
    Baauer
     
  • ENERGY
    Disclosure
     
  • BUBBA
    Kaytranada
     
  • GOOD FAITH
    Madeon

ÇAĞDAŞ ENSTRÜMANTAL MÜZİK

11. En İyi Çağdaş Enstrümantal Müzik Albümü
%51’i enstrümantal materyal içeren albümler. En az %51 yeni kayıt içeren albümler.

  • AXIOM
    Christian Scott Atunde Adjuah
     
  • CHRONOLOGY OF A DREAM: LIVE AT THE VILLAGE VANGUARD
    Jon Batiste
     
  • TAKE THE STAIRS
    Black Violin
     
  • AMERICANA
    Grégoire Maret, Romain Collin & Bill Frisell
     
  • LIVE AT THE ROYAL ALBERT HALL
    Snarky Puppy

ROCK

12. En İyi Rock Performansı
Yeni vokal veya enstrümantal solo, ikili / grup veya ortak rock kayıtları için.

  • SHAMEIKA
    Fiona Apple
     
  • NOT
    Big Thief
     
  • KYOTO
    Phoebe Bridgers
     
  • THE STEPS
    HAIM
     
  • STAY HIGH
    Brittany Howard
     
  • DAYLIGHT
    Grace Potter

13. En İyi Metal Performansı
Yeni vokal veya enstrümantal solo, ikili / grup veya ortak metal kayıtları için.

  • BUM-RUSH
    Body Count
     
  • UNDERNEATH
    Code Orange
     
  • THE IN-BETWEEN
    In This Moment
     
  • BLOODMONEY
    Poppy
     
  • EXECUTIONER’S TAX (SWING OF THE AXE) – LIVE
    Power Trip

14. En İyi Rock Şarkısı
Söz Yazarı Ödülü. Rock, Hard Rock ve Metal şarkıları içerir. Bir şarkı ilk kez piyasaya sürüldüyse veya Uygunluk Yılı içinde ilk kez öne çıkarsa uygun olur. (Sanatçı adları parantez içinde gösterilir.) Single’lar yada parça..

  • KYOTO
    Phoebe Bridgers, Morgan Nagler & Marshall Vore, söz yazarı(Phoebe Bridgers)
     
  • LOST IN YESTERDAY
    Kevin Parker, söz yazarı (Tame Impala)
     
  • NOT
    Adrianne Lenker, söz yazarı (Big Thief)
     
  • SHAMEIKA
    Fiona Apple, söz yazarı (Fiona Apple)
     
  • STAY HIGH
    Brittany Howard, söz yazarı (Brittany Howard)

15. En İyi Rock Albümü
En az% 51’i yeni rock, hard rock veya metal kayıtları içeren albümler için.

  • A HERO’S DEATH
    Fontaines D.C.
     
  • KIWANUKA
    Michael Kiwanuka
     
  • DAYLIGHT
    Grace Potter
     
  • SOUND & FURY
    Sturgill Simpson
     
  • THE NEW ABNORMAL
    The Strokes

ALTERNATİF

16. En İyi Alternatif Müzik Albümü
Vokal yada Enstrümantal.

  • FETCH THE BOLT CUTTERS
    Fiona Apple
     
  • HYPERSPACE
    Beck
     
  • PUNISHER
    Phoebe Bridgers
     
  • JAIME
    Brittany Howard
     
  • THE SLOW RUSH
    Tame Impala

R&B

17. En İyi R&B Performansı
Yeni vokal veya enstrümantal R&B kayıtları için.

  • LIGHTNING & THUNDER
    Jhené Aiko Featuring John Legend
     
  • BLACK PARADE
    Beyoncé
     
  • ALL I NEED
    Jacob Collier Featuring Mahalia & Ty Dolla $ign
     
  • GOAT HEAD
    Brittany Howard
     
  • SEE ME
    Emily King

18. En İyi Geleneksel R&B Performansı
Yeni vokal veya enstrümantal geleneksel R&B kayıtları için..

  • SIT ON DOWN
    The Baylor Project Featuring Jean Baylor & Marcus Baylor
     
  • WONDER WHAT SHE THINKS OF ME
    Chloe X Halle
     
  • LET ME GO
    Mykal Kilgore
     
  • ANYTHING FOR YOU
    Ledisi
     
  • DISTANCE
    Yebba

19. En İyi R&B Şarkı
Söz Yazarı Ödülü. Bir şarkı ilk kez piyasaya sürüldüyse veya Uygunluk Yılı içinde ilk kez öne çıkarsa uygun olur. (Sanatçı adları parantez içinde gösterilir.) Single’lar yada parça.

  • BETTER THAN I IMAGINE
    Robert Glasper, Meshell Ndegeocello & Gabriella Wilson, söz yazarı (Robert Glasper Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello)
     
  • BLACK PARADE
    Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, söz yazarı (Beyoncé)
     
  • COLLIDE
    Sam Barsh, Stacey Barthe, Sonyae Elise, Olu Fann, Akil King, Josh Lopez, Kaveh Rastegar & Benedetto Rotondi, söz yazarı (Tiana Major9 & EARTHGANG)
     
  • DO IT
    Chloe Bailey, Halle Bailey, Anton Kuhl, Victoria Monét, Scott Storch & Vincent Van Den Ende, söz yazarı (Chloe X Halle)
     
  • SLOW DOWN
    Nasri Atweh, Badriia Bourelly, Skip Marley, Ryan Williamson & Gabriella Wilson, söz yazarı (Skip Marley & H.E.R.)

20. En İyi Progresif R&B Albümü
En az % 51’i R&B türevi olan yeni kaydedilmiş progresif vokal içeren albümler için.

  • CHILOMBO
    Jhené Aiko
     
  • UNGODLY HOUR
    Chloe X Halle
     
  • FREE NATIONALS
    Free Nationals
     
  • F*** YO FEELINGS
    Robert Glasper
     
  • IT IS WHAT IT IS
    Thundercat

21. En İyi R&B Albüm
En az % 51’i yeni R&B kayıtları içeren albümler için.

  • HAPPY 2 BE HERE
    Ant Clemons
     
  • TAKE TIME
    Giveon
     
  • TO FEEL LOVE/D
    Luke James
     
  • BIGGER LOVE
    John Legend
     
  • ALL RISE
    Gregory Porter

RAP

22. En İyi Rap Performansı
Rap performansı için. Single yada Parça.

  • DEEP REVERENCE
    Big Sean Featuring Nipsey Hussle
     
  • BOP
    DaBaby
     
  • WHAT’S POPPIN
    Jack Harlow
     
  • THE BIGGER PICTURE
    Lil Baby
     
  • SAVAGE
    Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé
     
  • DIOR
    Pop Smoke

23. En İyi Melodik Rap Performansı
Hem R&B melodileri hem de Rap unsurlarını içeren solo veya ortak performans için.

  • ROCKSTAR
    DaBaby Featuring Roddy Ricch
     
  • LAUGH NOW, CRY LATER
    Drake Featuring Lil Durk
     
  • LOCKDOWN
    Anderson .Paak
     
  • THE BOX
    Roddy Ricch
     
  • HIGHEST IN THE ROOM
    Travis Scott

24. En İyi Rap Şarkısı
Söz Yazarı Ödülü. Bir şarkı ilk kez piyasaya sürüldüyse veya Uygunluk Yılı içinde ilk kez öne çıkarsa uygun olur. (Sanatçı adları parantez içinde gösterilir.) Single’lar yada parça.

  • THE BIGGER PICTURE
    Dominique Jones, Noah Pettigrew & Rai’shaun Williams, söz yazarı (Lil Baby)
     
  • THE BOX
    Samuel Gloade & Rodrick Moore, söz yazarı (Roddy Ricch)
     
  • LAUGH NOW, CRY LATER
    Durk Banks, Rogét Chahayed, Aubrey Graham, Daveon Jackson, Ron LaTour & Ryan Martinez, söz yazarı (Drake Featuring Lil Durk)
     
  • ROCKSTAR
    Jonathan Lyndale Kirk, Ross Joseph Portaro IV & Rodrick Moore, söz yazarı (DaBaby Featuring Roddy Ricch)
     
  • SAVAGE
    Beyoncé, Shawn Carter, Brittany Hazzard, Derrick Milano, Terius Nash, Megan Pete, Bobby Session Jr., Jordan Kyle Lanier Thorpe & Anthony White, söz yazarı (Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé)

25. En İyi Rap Albümü
En az % 51‘i yeni rap kayıtlarının içeren albümler için.

  • BLACK HABITS
    D SMOKE
     
  • ALFREDO
    Freddie Gibbs & The Alchemist
     
  • A WRITTEN TESTIMONY
    Jay Electronica
     
  • KING’S DISEASE
    Nas
     
  • THE ALLEGORY
    Royce Da 5’9″

COUNTRY

26. En İyi Country Solo Performansı
Yeni Vokal veya enstrümantal solo country kayıtlar için.

  • Stick That In Your Country Song
    Eric Church
     
  • WHO YOU THOUGHT I WAS
    Brandy Clark
     
  • WHEN MY AMY PRAYS
    Vince Gill
     
  • BLACK LIKE ME
    Mickey Guyton
     
  • BLUEBIRD
    Miranda Lambert

27. En İyi Country İkili/Grup Performansı
Yeni vokal veya enstrümantal ikili / grup veya ortak Country kayıtları için.

  • ALL NIGHT
    Brothers Osborne
     
  • 10,000 HOURS
    Dan + Shay & Justin Bieber
     
  • OCEAN
    Lady A
     
  • SUGAR COAT
    Little Big Town
     
  • SOME PEOPLE DO
    Old Dominion

28. En İyi Country Şarkısı
Söz Yazarı Ödülü. Bir şarkı ilk kez piyasaya sürüldüyse veya Uygunluk Yılı içinde ilk kez öne çıkarsa uygun olur. (Sanatçı adları parantez içinde gösterilir.) Single’lar yada parça.

  • BLUEBIRD
    Luke Dick, Natalie Hemby & Miranda Lambert, söz yazarı (Miranda Lambert)
     
  • THE BONES
    Maren Morris, Jimmy Robbins & Laura Veltz, söz yazarı (Maren Morris)
     
  • CROWDED TABLE
    Brandi Carlile, Natalie Hemby & Lori McKenna, söz yazarı (The Highwomen)
     
  • MORE HEARTS THAN MINE
    Ingrid Andress, Sam Ellis & Derrick Southerland, söz yazarı (Ingrid Andress)
     
  • SOME PEOPLE DO
    Jesse Frasure, Shane McAnally, Matthew Ramsey & Thomas Rhett, söz yazarı (Old Dominion)

29. En İyi Country Albümü
En az %51’i yeni country kayıtları içeren albümler için.

  • LADY LIKE
    Ingrid Andress
     
  • YOUR LIFE IS A RECORD
    Brandy Clark
     
  • WILDCARD
    Miranda Lambert
     
  • NIGHTFALL
    Little Big Town
     
  • NEVER WILL
    Ashley McBryde

NEW AGE

30. En İyi New Age Albümü
En az % 51’i yeni vokal veya enstrümantal içeren new age albümleri için.

  • SONGS FROM THE BARDO
    Laurie Anderson, Tenzin Choegyal & Jesse Paris Smith
     
  • PERIPHERY
    Priya Darshini
     
  • FORM//LESS
    Superposition
     
  • MORE GUITAR STORIES
    Jim “Kimo” West
     
  • MEDITATIONS
    Cory Wong & Jon Batiste

JAZZ

31. En İyi Doğaçlama Caz Solo
Enstrümantal caz solo performans için. Bir kayıtta iki eşit performans gösteren kişi, tek giriş olarak kabul edilir. Eğer solist bir başka sanatçıya ait kullanıyorsa parantez içerisinde onun ismi yazılır. Single’lar veya Parçalar.

  • GUINEVERE
    Christian Scott Atunde Adjuah, solist
    Albüm: Axiom
     
  • PACHAMAMA
    Regina Carter, solist
    Albüm: Ona (Thana Alexa)
     
  • CELIA
    Gerald Clayton, solist
     
  • ALL BLUES
    Chick Corea, solist
    Albüm: Trilogy 2 (Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade)
     
  • MOE HONK
    Joshua Redman, solist
    Albüm: RoundAgain (Redman Mehldau McBride Blade)

32. En İyi Caz Vokal Albümü
En az % 51’i yeni vokal caz albümleri için.

  • ONA
    Thana Alexa
     
  • SECRETS ARE THE BEST STORIES
    Kurt Elling Featuring Danilo Pérez
     
  • MODERN ANCESTORS
    Carmen Lundy
     
  • HOLY ROOM: LIVE AT ALTE OPER
    Somi With Frankfurt Radio Big Band
     
  • WHAT’S THE HURRY
    Kenny Washington

33. En İyi Caz Enstrümantal Albümü
En az % 51’i yeni enstrümantal caz albümleri için.

  • ON THE TENDER SPOT OF EVERY CALLOUSED MOMENT
    Ambrose Akinmusire
     
  • WAITING GAME
    Terri Lyne Carrington And Social Science
     
  • HAPPENING: LIVE AT THE VILLAGE VANGUARD
    Gerald Clayton
     
  • TRILOGY 2
    Chick Corea, Christian McBride & Brian Blade
     
  • ROUNDAGAIN
    Redman Mehldau McBride Blade

34. En İyi Büyük Caz Topluluğu Albümü
En az % 51’i yeni büyük caz topluluğu albümleri için.

  • DIALOGUES ON RACE
    Gregg August
     
  • MONK’ESTRA PLAYS JOHN BEASLEY
    John Beasley
     
  • THE INTANGIBLE BETWEEN
    Orrin Evans And The Captain Black Big Band
     
  • SONGS YOU LIKE A LOT
    John Hollenbeck With Theo Bleckmann, Kate McGarry, Gary Versace And The Frankfurt Radio Big Band
     
  • DATA LORDS
    Maria Schneider Orchestra

35. En İyi Latin Caz Albümü
En az % 51’i vokal yada enstrümantal içeren yeni kayıt Latin caz albümü. Bu kategorinin amacı, cazın Latin, İber-Amerikan, Brezilya ve Arjantin tango müziğiyle harmanlanmasını temsil eden kayıtları tanımaktır.

  • TRADICIONES
    Afro-Peruvian Jazz Orchestra
     
  • FOUR QUESTIONS
    Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra
     
  • CITY OF DREAMS
    Chico Pinheiro
     
  • VIENTO Y TIEMPO – LIVE AT BLUE NOTE TOKYO
    Gonzalo Rubalcaba & Aymée Nuviola
     
  • TRANE’S DELIGHT
    Poncho Sanchez

GOSPEL/ÇAĞDAŞ HIRİSTİYAN MÜZİĞİ

36. En İyi Kilise Performansı / Şarkısı
Bu ödül, en iyi geleneksel Hıristiyan, roots gospel veya çağdaş kilise single veya parçalar için sanatçı ve söz yazarlarına (yeni besteler için) verilir.

  • WONDERFUL IS YOUR NAME
    Melvin Crispell III
     
  • RELEASE (LIVE)
    Ricky Dillard Featuring Tiff Joy; David Frazier, söz yazarı
     
  • COME TOGETHER
    Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News; Lashawn Daniels, Rodney Jerkins, Lecrae Moore & Jazz Nixon, söz yazarı
     
  • WON’T LET GO
    Travis Greene; Travis Greene, söz yazarı
     
  • MOVIN’ ON
    Jonathan McReynolds & Mali Music; Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson, söz yazarı

37. En İyi Çağdaş Hıristiyan Müziği Performansı / Şarkısı
Bu ödül, en iyi çağdaş Hristiyan müziği single veya parça (pop, rap / hip-hop, Latin veya rock dahil) için sanatçı ve söz yazarlarına (yeni besteler için) verilir.

  • THE BLESSING (LIVE)
    Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship; Chris Brown, Cody Carnes, Kari Jobe Carnes & Steven Furtick, söz yazarı
     
  • SUNDAY MORNING
    Lecrae Featuring Kirk Franklin; Denisia Andrews, Jones Terrence Antonio, Saint Bodhi, Brittany Coney, Kirk Franklin, Lasanna Harris, Shama Joseph, Stuart Lowery, Lecrae Moore & Nathanael Saint-Fleur, söz yazarı
     
  • HOLY WATER
    We The Kingdom; Andrew Bergthold, Ed Cash, Franni Cash, Martin Cash & Scott Cash, söz yazarı
     
  • FAMOUS FOR (I BELIEVE)
    Tauren Wells Featuring Jenn Johnson; Chuck Butler, Krissy Nordhoff, Jordan Sapp, Alexis Slifer & Tauren Wells, söz yazarı
     
  • THERE WAS JESUS
    Zach Williams & Dolly Parton; Casey Beathard, Jonathan Smith & Zach Williams, söz yazarı

38. En İyi Gospel Albümü
En az %51’i yeni kaydedilmiş, vokal, geleneksel veya çağdaş / R&B kilise müziği içeren albümler için.

  • 2ECOND WIND: READY
    Anthony Brown & group therAPy
     
  • MY TRIBUTE
    Myron Butler
     
  • CHOIRMASTER
    Ricky Dillard
     
  • GOSPEL ACCORDING TO PJ
    PJ Morton
     
  • KIERRA
    Kierra Sheard

39. En İyi Çağdaş Hıristiyan Müzik Albümü
En az %51’i yeni kaydedilmiş, vokal, pop, rap / hip hop, Latin veya rock dahil çağdaş Hristiyan müziği içeren albümler için.

  • RUN TO THE FATHER
    Cody Carnes
     
  • ALL OF MY BEST FRIENDS
    Hillsong Young & Free
     
  • HOLY WATER
    We The Kingdom
     
  • CITIZEN OF HEAVEN
    Tauren Wells
     
  • JESUS IS KING
    Kanye West

40. En İyi Roots Gospel Albümü
En az %51’i yeni kaydedilmiş, vokal, country, Southern gospel, bluegrass ve Americana kayıtları dahil geleneksel / roots gospel müziği müziği içeren albümler için.

  • BEAUTIFUL DAY
    Mark Bishop
     
  • 20/20
    The Crabb Family
     
  • WHAT CHRISTMAS REALLY MEANS
    The Erwins
     
  • CELEBRATING FISK! (THE 150TH ANNIVERSARY ALBUM)
    Fisk Jubilee Singers
     
  • SOMETHING BEAUTIFUL
    Ernie Haase & Signature Sound

LATİN

41. En İyi Latin Pop veya Urban Albümü
En az % 51’i Latin Pop veya Urban kayıt içeren albümler için.

  • YHLQMDLG
    Bad Bunny
     
  • POR PRIMERA VEZ
    Camilo
     
  • MESA PARA DOS
    Kany García
     
  • PAUSA
    Ricky Martin
     
  • 3:33
    Debi Nova

42. En İyi Latin Rock veya Alternatif Albüm
En az % 51’i Latin Pop veya Alternatif kayıt içeren albümler için.

  • AURA
    Bajofondo
     
  • MONSTRUO
    Cami
     
  • SOBREVOLANDO
    Cultura Profética
     
  • LA CONQUISTA DEL ESPACIO
    Fito Paez
     
  • MISS COLOMBIA
    Lido Pimienta

43. En İyi Bölgesel Meksika Müzik Albümü (Tejano dahil)
En az % 51’i bölgesel Meksika müziği (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) içeren albümler için.

  • HECHO EN MÉXICO
    Alejandro Fernández
     
  • LA SERENATA
    Lupita Infante
     
  • UN CANTO POR MÉXICO, VOL. 1
    Natalia Lafourcade
     
  • BAILANDO SONES Y HUAPANGOS CON MARIACHI SOL DE MEXICO DE JOSE HERNANDEZ
    Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez
     
  • AYAYAY!
    Christian Nodal

44. En İyi Tropikal Latin Albümü
En az % 51’i tropikal Latin müziği içeren albümler için.

  • MI TUMBAO
    José Alberto “El Ruiseñor”
     
  • INFINITO
    Edwin Bonilla
     
  • SIGO CANTANDO AL AMOR (DELUXE)
    Jorge Celedon & Sergio Luis
     
  • 40
    Grupo Niche
     
  • MEMORIAS DE NAVIDAD
    Víctor Manuelle

AMERİKAN KÖK MÜZİĞİ

45. En İyi Amerikan Kök Müziği Performansı
Yeni vokal veya enstrümantal Amerikan Kök Müziği kayıtları için geçerlidir. Amerikan Kök Müziği altında yer alan Amerikan, blues, folk veya bölgesel kökleri içeren türleri içerir. Sanatçıya verilir.

  • COLORS
    Black Pumas
     
  • DEEP IN LOVE
    Bonny Light Horseman
     
  • SHORT AND SWEET
    Brittany Howard
     
  • I’LL BE GONE
    Norah Jones & Mavis Staples
     
  • I REMEMBER EVERYTHING
    John Prine

46. ​​En İyi Amerikan Kökler Müziği Şarkısı
Söz yazarı ödülü. A Songwriter(s) Award. Amerikana, bluegrass, geleneksel blues, çağdaş blues, folk veya bölgesel kök şarkılarını içerir. Bir şarkı ilk kez piyasaya sürüldüyse veya Uygunluk Yılı içinde ilk kez yayımlanmışsa aday olur. (Sanatçı adları parantez içinde görünür.) Single’lar yada parçalar.

  • CABIN
    Laura Rogers & Lydia Rogers, söz yazarı (The Secret Sisters)
     
  • CEILING TO THE FLOOR
    Sierra Hull & Kai Welch, söz yazarı(Sierra Hull)
     
  • HOMETOWN
    Sarah Jarosz, söz yazarı(Sarah Jarosz)
     
  • I REMEMBER EVERYTHING
    Pat McLaughlin & John Prine, söz yazarı(John Prine)
     
  • MAN WITHOUT A SOUL
    Tom Overby & Lucinda Williams, söz yazarı(Lucinda Williams)

47. En İyi Amerikana Albümü
En az % 51’i yeni vokal veya enstrümantal Amerikana müziği içeren albümler için.

  • OLD FLOWERS
    Courtney Marie Andrews
     
  • TERMS OF SURRENDER
    Hiss Golden Messenger
     
  • WORLD ON THE GROUND
    Sarah Jarosz
     
  • EL DORADO
    Marcus King
     
  • GOOD SOULS BETTER ANGELS
    Lucinda Williams

48. Best Bluegrass Album
En az % 51’i yeni vokal veya enstrümantal bluegrass içeren albümler için.

  • MAN ON FIRE
    Danny Barnes
     
  • TO LIVE IN TWO WORLDS, VOL. 1
    Thomm Jutz
     
  • NORTH CAROLINA SONGBOOK
    Steep Canyon Rangers
     
  • HOME
    Billy Strings
     
  • THE JOHN HARTFORD FIDDLE TUNE PROJECT, VOL. 1
    Various Artists

49. En İyi Geleneksel Blues Albümü
En az % 51’i yeni vokal veya enstrümantal geleneksel blues içeren albümler için.

  • ALL MY DUES ARE PAID
    Frank Bey
     
  • YOU MAKE ME FEEL
    Don Bryant
     
  • THAT’S WHAT I HEARD
    Robert Cray Band
     
  • CYPRESS GROVE
    Jimmy “Duck” Holmes
     
  • RAWER THAN RAW
    Bobby Rush

50. En İyi Çağdaş Blues Albümü
En az % 51’i yeni vokal veya enstrümantal çağdaş blues içeren albümler için.

  • HAVE YOU LOST YOUR MIND YET?
    Fantastic Negrito
     
  • LIVE AT THE PARAMOUNT
    Ruthie Foster Big Band
     
  • THE JUICE
    G. Love
     
  • BLACKBIRDS
    Bettye LaVette
     
  • UP AND ROLLING
    North Mississippi Allstars

51. En İyi Folk Albümü
En az % 51’i yeni vokal veya enstrümantal folk içeren albümler için.

  • BONNY LIGHT HORSEMAN
    Bonny Light Horseman
     
  • THANKS FOR THE DANCE
    Leonard Cohen
     
  • SONG FOR OUR DAUGHTER
    Laura Marling
     
  • SATURN RETURN
    The Secret Sisters
     
  • ALL THE GOOD TIMES
    Gillian Welch & David Rawlings

52. En İyi Bölgesel Kökler Müzik Albümü
En az % 51’i yeni vokal veya enstrümantal bölgesel kökler müziği içeren albümler için.

  • MY RELATIVES “NIKSO KOWAIKS”
    Black Lodge Singers
     
  • CAMERON DUPUY AND THE CAJUN TROUBADOURS
    Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours
     
  • LOVELY SUNRISE
    Nā Wai ʽEhā
     
  • ATMOSPHERE
    New Orleans Nightcrawlers
     
  • A TRIBUTE TO AL BERARD
    Sweet Cecilia

REGGAE

53. En İyi Reggae Albümü
En az % 51’i yeni reggae içeren albümler için.

  • UPSIDE DOWN 2020
    Buju Banton
     
  • HIGHER PLACE
    Skip Marley
     
  • IT ALL COMES BACK TO LOVE
    Maxi Priest
     
  • GOT TO BE TOUGH
    Toots & The Maytals
     
  • ONE WORLD
    The Wailers

KÜRESEL MÜZİK

54. En İyi Küresel Müzik Albümü
En az % 51’i yeni vokal veya enstrümantal Küresel Müzik içeren albümler için.

  • FU CHRONICLES
    Antibalas
     
  • TWICE AS TALL
    Burna Boy
     
  • AGORA
    Bebel Gilberto
     
  • LOVE LETTERS
    Anoushka Shankar
     
  • AMADJAR
    Tinariwen

Çocuk

55. En İyi Çocuk Müzik Albümü
En az % 50’si özellikle çocuklar için oluşturulmuş ve tasarlanmış yeni müzikal veya sözlü kayıtları içeren albümler için.

  • ALL THE LADIES
    Joanie Leeds
     
  • BE A PAIN: AN ALBUM FOR YOUNG (AND OLD) LEADERS
    Alastair Moock And Friends
     
  • I’M AN OPTIMIST
    Dog On Fleas
     
  • SONGS FOR SINGIN’
    The Okee Dokee Brothers
     
  • WILD LIFE
    Justin Roberts

KONUŞMA

56. En İyi Konuşma Albümü (Şiir, Sesli Kitaplar ve Hikaye Anlatma Dahil)

  • ACID FOR THE CHILDREN: A MEMOIR
    Flea
     
  • ALEX TREBEK – THE ANSWER IS…
    Ken Jennings
     
  • BLOWOUT: CORRUPTED DEMOCRACY, ROGUE STATE RUSSIA, AND THE RICHEST, MOST DESTRUCTIVE INDUSTRY ON EARTH
    Rachel Maddow
     
  • CATCH AND KILL
    Ronan Farrow
     
  • CHARLOTTE’S WEB (E.B. WHITE)
    Meryl Streep (& Full cast)

KOMEDİ

57. En İyi Komedi Albümü
En az % 51’i yeni kayıt içeren albümler için.

  • BLACK MITZVAH
    Tiffany Haddish
     
  • I LOVE EVERYTHING
    Patton Oswalt
     
  • THE PALE TOURIST
    Jim Gaffigan
     
  • PAPER TIGER
    Bill Burr
     
  • 23 HOURS TO KILL
    Jerry Seinfeld

MÜZİKAL TİYATRO

58. En İyi Müzikal Tiyatro Albümü
En az % 51’i yeni kayıt içeren albümler için. Ana vokalistlere ve albüm yapımcılarına albümün en az % 51’i veya daha fazla çalma süresine sahip olduğu takdirde ödülü almaya hak kazanır. olmalı. Söz yazarları ve besteciler albümün en az % 51’i veya daha fazlasını kapsayan seni söz veya beste olduğu takdirde ödülü almaya hak kazanır.

  • AMÉLIE
    Audrey Brisson, Chris Jared, Caolan McCarthy & Jez Unwin, baş solistler; Michael Fentiman, Sean Patrick Flahaven, Barnaby Race & Nathan Tysen, yapımcılar; Nathan Tysen, lyricist; Daniel Messe, besteci& söz yazarı (Original London Cast)
     
  • AMERICAN UTOPIA ON BROADWAY
    David Byrne, baş solist; David Byrne, prodüktör (David Byrne, besteci & söz yazarı) (Original Cast)
     
  • JAGGED LITTLE PILL
    Kathryn Gallagher, Celia Rose Gooding, Lauren Patten & Elizabeth Stanley, baş solistler; Neal Avron, Pete Ganbarg, Tom Kitt, Michael Parker, Craig Rosen & Vivek J. Tiwary, yapımcılar (Glen Ballard & Alanis Morissette, söz yazarları) (Original Broadway Cast)
     
  • LITTLE SHOP OF HORRORS
    Tammy Blanchard, Jonathan Groff & Tom Alan Robbins, baş solistler; Will Van Dyke, Michael Mayer, Alan Menken & Frank Wolf, yapımcılar (Alan Menken, söz yazarları; Howard Ashman, söz yazarı) (The New Off-Broadway Cast)
     
  • THE PRINCE OF EGYPT
    Christine Allado, Luke Brady, Alexia Khadime & Liam Tamne, baş solistler; Dominick Amendum & Stephen Schwartz, producers; Stephen Schwartz, besteci & söz yazarı (Original Cast)
     
  • SOFT POWER
    Francis Jue, Austin Ku, Alyse Alan Louis & Conrad Ricamora, baş solistler; Matt Stine, yapımcı; David Henry Hwang, lyricist; Jeanine Tesori,besteci & söz yazarı (Original Cast)

GÖRSEL MEDYA İÇİN MÜZİK

59. Görsel Medya İçin En İyi Derleme Film Müziğ
Albümdeki parçaların çoğunun sanatçılarına ve / veya “stüdyo” yapımcılarına ödül verilir. Her ikisi de olmadığında, albümün konseptinden ve müzikal yönünden uygun olan sanatçı, şarkı ve yapımcıların seçiminden proaktif olarak sorumlu bir veya iki kişiye ödül verilir. Ödül, aynı zamanda itibarlı müzik süpervizörlerine de verilir.

  • A BEAUTIFUL DAY IN THE NEIGHBORHOOD
    (Various Artists)
     
  • BILL & TED FACE THE MUSIC
    (Various Artists)
     
  • EUROVISION SONG CONTEST: THE STORY OF FIRE SAGA
    (Various Artists)
     
  • FROZEN 2
    (Various Artists)
     
  • JOJO RABBIT
    (Various Artists)

60. Görsel Medya İçin En İyi Film Müziği
Besteciye, geçerli bir sinema filmi, televizyon programı veya dizileri, video oyunları veya diğer görsel medya için özel olarak yapılan orijinal bir içerik için verilen ödüldür.

  • AD ASTRA
    Max Richter, besteci
     
  • BECOMING
    Kamasi Washington, besteci
     
  • JOKER
    Hildur Guðnadóttir, besteci
     
  • 1917
    Thomas Newman, besteci
     
  • STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER
    John Williams, besteci

61. Görsel Medya İçin Yazılmış En İyi Şarkı
Söz yazarı ödülü. Özellikle sinema filmi, televizyon, video oyunları veya diğer görsel medya için yazılmış ve Uygunluk Yılında ilk kez yayınlanan bir şarkı (melodi ve şarkı sözleri) olmalı. (Sanatçı adları parantez içinde gösterilir.) Yalnızca Single veya Parçalar.

  • BEAUTIFUL GHOSTS [FROM CATS]
    Andrew Lloyd Webber & Taylor Swift, söz yazarı (Taylor Swift)
     
  • CARRIED ME WITH YOU [FROM ONWARD]
    Brandi Carlile, Phil Hanseroth & Tim Hanseroth, söz yazarı (Brandi Carlile)
     
  • INTO THE UNKNOWN [FROM FROZEN 2]
    Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez, söz yazarı (Idina Menzel & AURORA)
     
  • NO TIME TO DIE [FROM NO TIME TO DIE]
    Billie Eilish O’Connell & Finneas Baird O’Connell, söz yazarı (Billie Eilish)
     
  • STAND UP [FROM HARRIET]
    Joshuah Brian Campbell & Cynthia Erivo, söz yazarı (Cynthia Erivo)

KOMPOZİSYON / DÜZENLEME

62. En İyi Enstrümantal Beste
Uygunluk Yılında yayınlanan orijinal bir beste (uyarlama değil) için Besteci Ödülü. Yalnızca single’lar veya Parçalar.

  • BABY JACK
    Arturo O’Farrill, besteci (Arturo O’Farrill & The Afro Latin Jazz Orchestra)
     
  • BE WATER II
    Christian Sands, besteci (Christian Sands)
     
  • PLUMFIELD
    Alexandre Desplat, besteci (Alexandre Desplat)
     
  • SPUTNIK
    Maria Schneider, besteci (Maria Schneider)
     
  • STRATA
    Remy Le Boeuf, besteci (Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows Featuring Anna Webber & Eric Miller)

63. En İyi Düzenleme, Enstrümantal veya Cappella
Düzenleme Ödülü. (Sanatçı adları parantez içinde gösterilir.) Yalnızca single’lar veya Parçalar.

  • BATHROOM DANCE
    Hildur Guðnadóttir, aranjör (Hildur Guðnadóttir)
     
  • DONNA LEE
    John Beasley, aranjör (John Beasley)
     
  • HONEYMOONERS
    Remy Le Boeuf, aranjör (Remy Le Boeuf’s Assembly Of Shadows)
     
  • LIFT EVERY VOICE AND SING
    Alvin Chea & Jarrett Johnson, aranjör (Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea)
     
  • URANUS: THE MAGICIAN
    Jeremy Levy, aranjör (Jeremy Levy Jazz Orchestra)

64. En İyi Düzenleme, Enstrümanlar ve Vokaller
Düzenleme Ödülü. (Sanatçı adları parantez içinde gösterilir.) Yalnızca single’lar veya Parçalar.

  • ASAS FECHADAS
    John Beasley & Maria Mendes, aranjörler (Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole)
     
  • DESERT SONG
    Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor, aranjörler (Säje)
     
  • FROM THIS PLACE
    Alan Broadbent & Pat Metheny, aranjörler (Pat Metheny Featuring Meshell Ndegeocello)
     
  • HE WON’T HOLD YOU
    Jacob Collier, aranjör (Jacob Collier Featuring Rapsody)
     
  • SLOW BURN
    Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens, aranjörler (Becca Stevens Featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth)

KAPAK

65. En İyi Kayıt Kapağı

  • EVERYDAY LIFE
    Pilar Zeta, sanat yönetmeni (Coldplay)
     
  • FUNERAL
    Kyle Goen, sanat yönetmeni (Lil Wayne)
     
  • HEALER
    Julian Gross & Hannah Hooper, sanat yönetmenleri (Grouplove)
     
  • ON CIRCLES
    Jordan Butcher, sanat yönetmeni (Caspian)
     
  • VOLS. 11 & 12
    Doug Cunningham & Jason Noto, sanat yönetmenleri (Desert Sessions)

66. En İyi Kapak veya Özel Sınırlı Üretim Paketi

  • FLAMING PIE (COLLECTOR’S EDITION)
    Linn Wie Andersen, Simon Earith, Paul McCartney & James Musgrave, sanat yönetmenleri (Paul McCartney)
     
  • GIANTS STADIUM 1987, 1989, 1991
    Lisa Glines & Doran Tyson, sanat yönetmenleri (Grateful Dead)
     
  • MODE
    Jeff Schulz, sanat yönetmeni (Depeche Mode)
     
  • ODE TO JOY
    Lawrence Azerrad & Jeff Tweedy, sanat yönetmenleri (Wilco)
     
  • THE STORY OF GHOSTLY INTERNATIONAL
    Michael Cina & Molly Smith, sanat yönetmenleri (Various Artists)

NOTLAR

67. En İyi Albüm Notları

  • AT THE MINSTREL SHOW: MINSTREL ROUTINES FROM THE STUDIO, 1894-1926
    Tim Brooks, albüm notları yazarı (Various Artists)
     
  • THE BAKERSFIELD SOUND: COUNTRY MUSIC CAPITAL OF THE WEST, 1940-1974
    Scott B. Bomar, albüm notları yazarı (Various Artists)
     
  • DEAD MAN’S POP
    Bob Mehr, albüm notları yazarı (The Replacements)
     
  • THE MISSING LINK: HOW GUS HAENSCHEN GOT US FROM JOPLIN TO JAZZ AND SHAPED THE MUSIC BUSINESS
    Colin Hancock, albüm notları yazarı (Various Artists)
     
  • OUT OF A CLEAR BLUE SKY
    David Sager, albüm notları yazarı (Nat Brusiloff)

TARİHİ

68. En İyi Tarihi Albüm

  • CELEBRATED, 1895-1896
    Meagan Hennessey & Richard Martin, derleme; Richard Martin, mastering mühendisi (Unique Quartette)
     
  • HITTIN’ THE RAMP: THE EARLY YEARS (1936 – 1943)
    Zev Feldman, Will Friedwald & George Klabin, derleme; Matthew Lutthans, mastering mühendisi (Nat King Cole)
     
  • IT’S SUCH A GOOD FEELING: THE BEST OF MISTER ROGERS
    Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, derleme; Michael Graves, mastering mühendisi (Mister Rogers)
     
  • 1999 SUPER DELUXE EDITION
    Michael Howe, derleme; Bernie Grundman, mastering mühendisi (Prince)
     
  • SOUVENIR
    Carolyn Agger, derleme; Miles Showell, mastering mühendisi (Orchestral Manoeuvres In The Dark)
     
  • THROW DOWN YOUR HEART: THE COMPLETE AFRICA SESSIONS
    Béla Fleck, derleme; Richard Dodd, mastering mühendisi (Béla Fleck)

ÜRETİM, KLASİK OLMAYAN

69. En İyi Tasarlanmış Albüm, Klasik Olmayan
Kreatör Ödülü. (Sanatçı adları parantez içindedir.)

  • BLACK HOLE RAINBOW
    Shawn Everett & Ivan Wayman, kreatörler; Bob Ludwig, mastering mühendisi (Devon Gilfillian)
     
  • EXPECTATIONS
    Gary Paczosa & Mike Robinson, kreatörler; Paul Blakemore, mastering mühendisi (Katie Pruitt)
     
  • HYPERSPACE
    Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua & Mike Larson, kreatörler; Randy Merrill, mastering mühendisi (Beck)
     
  • JAIME
    Shawn Everett, kreatör; Shawn Everett, mastering mühendisi (Brittany Howard)
     
  • 25 TRIPS
    Shani Gandhi & Gary Paczosa, kreatörler; Adam Grover, mastering mühendisi (Sierra Hull)

70. Yılın Yapımcısı, Klasik Olmayan

  • JACK ANTONOFF

• August (Taylor Swift) (T)
• Gaslighter (The Chicks) (A)
• Holy Terrain (FKA Twigs Featuring Future) (T)
• Mirrorball (Taylor Swift) (T)
• This Is Me Trying (Taylor Swift) (T)
• Together (Sia) (S)

  • DAN AUERBACH

• Cypress Grove (Jimmy “Duck” Holmes) (A)
• El Dorado (Marcus King) (A)
• Is Thomas Callaway (CeeLo Green) (A)
• Singing For My Supper (Early James) (A)
• Solid Gold Sounds (Kendell Marvel) (A)
• Years (John Anderson) (A

  • DAVE COBB

• Backbone (Kaleo) (S)
• The Balladeer (Lori McKenna) (A)
• Boneshaker (Airbourne) (A)
• Down Home Christmas (Oak Ridge Boys) (A)
• The Highwomen (The Highwomen) (A)
• I Remember Everything (John Prine) (S)
• Reunions (Jason Isbell And The 400 Unit) (A)
• The Spark (William Prince) (S)
• You’re Still The One (Teddy Swims) (S)

  • FLYING LOTUS

• It Is What It Is (Thundercat) (A)

  • ANDREW WATT

• Break My Heart (Dua Lipa) (T)
• Me And My Guitar (A Boogie Wit Da Hoodie) (T)
• Midnight Sky (Miley Cyrus) (S)
• Old Me (5 Seconds Of Summer) (T)
• Ordinary Man (Ozzy Osbourne Featuring Elton John) (T)
• Take What You Want (Post Malone Featuring Ozzy Osbourne & Travis Scott) (T)
• Under The Graveyard (Ozzy Osbourne) (T)

71. En İyi Remix Kaydı
Remix yapan ödülü. (Sanatçı adları tanımlama için parantez içinde görünür.) Yalnızca single’lar veya Parçalar.)

  • DO YOU EVER (RAC MIX)
    RAC, Remix yapan (Phil Good)
     
  • IMAGINARY FRIENDS (MORGAN PAGE REMIX)
    Morgan Page, Remix yapan (Deadmau5)
     
  • PRAYING FOR YOU (LOUIE VEGA MAIN REMIX)
    Louie Vega, Remix yapan (Jasper Street Co.)
     
  • ROSES (IMANBEK REMIX)
    Imanbek Zeikenov, Remix yapan (SAINt JHN)
     
  • YOUNG & ALIVE (BAZZI VS. HAYWYRE REMIX)
    Haywyre, Remix yapan (Bazzi)

ÜRETİM, SÜRÜKLEYİCİ SES

72. En İyi Sürükleyici Ses Albümü
COVID-19 salgını nedeniyle, En İyi Sürükleyici Ses Albümü Komitesi toplanamadı. Komite başka bir zamana ertelendi. Bu kategorideki GRAMMY adaylıkları, 64. GRAMMY adaylığına ek olarak (ve bunlardan ayrı olarak) gelecek yıl açıklanacaktır.

ÜRETİM, KLASİK

73. En İyi Tasarlanmış Albüm, Klasik
Kreatör Ödülü. (Sanatçı adları parantez içindedir.)

  • DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUA
    Bernd Gottinger, kreatör (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
     
  • GERSHWIN: PORGY AND BESS
    David Frost & John Kerswell, kreatörler ; Silas Brown, mastering mühendisi (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
     
  • HYNES: FIELDS
    Kyle Pyke, kreatör; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering mühendisi (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
     
  • IVES: COMPLETE SYMPHONIES
    Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, kreatörler; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering mühendisi (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
     
  • SHOSTAKOVICH: SYMPHONY NO. 13, ‘BABI YAR’
    David Frost & Charlie Post, kreatörler; Silas Brown, mastering mühendisi (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

74. Yılın Yapımcısı, Klasik
Yapımcı Ödülü. (Sanatçı adları parantez içindedir.)

  • BLANTON ALSPAUGH

• Aspects Of America – Pulitzer Edition (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
• Blessed Art Thou Among Women (Peter Jermihov, Katya Lukianov & PaTRAM Institute Singers)
• Dvořák: Symphony No. 9; Copland: Billy The Kid (Gianandrea Noseda & National Symphony Orchestra)
• Glass: The Fall Of The House Of Usher (Joseph Li, Nicholas Nestorak, Madison Leonard, Jonas Hacker, Ben Edquist, Matthew Adam Fleisher & Wolf Trap Opera)
• Kahane: Emergency Shelter Intake Form (Alicia Hall Moran, Gabriel Kahane, Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
• Kastalsky: Requiem (Leonard Slatkin, Steven Fox, Benedict Sheehan, Charles Bruffy, Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, The Saint Tikhon Choir, Kansas City Chorale & Orchestra Of St. Luke’s)
• Massenet: Thaïs (Andrew Davis, Joshua Hopkins, Andrew Staples, Erin Wall, Toronto Mendelssohn Choir & Toronto Symphony Orchestra)
• Smyth: The Prison (Sarah Brailey, Dashon Burton, James Blachly & Experiential Orchestra)
• Woolf, L.P.: Fire And Flood (Julian Wachner, Matt Haimovitz & Choir Of Trinity Wall Street)

  • DAVID FROST

• Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 9 (Jonathan Biss)
• Gershwin: Porgy And Bess (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
• Gluck: Orphée & Eurydice (Harry Bicket, Dmitry Korchak, Andriana Chuchman, Lauren Snouffer, Lyric Opera Of Chicago Orchestra & Chorus)
• Holst: The Planets; The Perfect Fool (Michael Stern & Kansas City Symphony)
• Muhly: Marnie (Robert Spano, Isabel Leonard, Christopher Maltman, Denyce Graves, Iestyn Davies, Janis Kelly, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
• Schubert: Piano Sonatas, D. 845, D. 894, D. 958, D. 960 (Shai Wosner)
• Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’ (Riccardo Muti, Alexey Tikhomirov, Chicago Symphony Orchestra & Chorus)

  • JESSE LEWIS

• Gunn: The Ascendant (Roomful Of Teeth)
• Harrison, M.: Just Constellations (Roomful Of Teeth)
• Her Own Wings (Willamette Valley Chamber Music Festival)
• Hynes: Fields (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
• Lang, D.: Love Fail (Beth Willer & Lorelei Ensemble)
• Mazzoli: Proving Up (Christopher Rountree, Opera Omaha & International Contemporary Ensemble)
• Sharlat: Spare The Rod! (NOW Ensemble)
• Soul House (Hub New Music)
• Wherein Lies The Good (The Westerlies)

  • DMITRIY LIPAY

• Adams, J.: Must The Devil Have All The Good Tunes? (Yuja Wang, Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
• Cipullo: The Parting (Alastair Willis, Laura Strickling, Catherine Cook, Michael Mayes & Music Of Remembrance)
• Ives: Complete Symphonies (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
• LA Phil 100 – The Los Angeles Philharmonic Centennial Birthday Gala (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
• Langgaard: Prelude To Antichrist; Strauss: An Alpine Symphony (Thomas Dausgaard & Seattle Symphony Orchestra)
• Nielsen: Symphony No. 1 & Symphony No. 2, ‘The Four Temperaments’ (Thomas Dausgaard & Seattle Symphony)

  • ELAINE MARTONE

• Bound For The Promised Land (Robert M. Franklin, Steven Darsey, Jessye Norman & Taylor Branch)
• Dawn (Shachar Israel)
• Gandolfi, Prior & Oliverio: Orchestral Works (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra)
• Singing In The Dead Of Night (Eighth Blackbird)
• Whitacre: The Sacred Veil (Eric Whitacre, Grant Gershon & Los Angeles Master Chorale)

KLASİK

75. En İyi Orkestra Performansı
Şef ve Orkestraya ödül verilir.

  • ASPECTS OF AMERICA – PULITZER EDITION
    Carlos Kalmar, orkestra şefi (Oregon Symphony)
     
  • CONCURRENCE
    Daníel Bjarnason, orkestra şefi (Iceland Symphony Orchestra)
     
  • COPLAND: SYMPHONY NO. 3
    Michael Tilson Thomas, orkestra şefi (San Francisco Symphony)
     
  • IVES: COMPLETE SYMPHONIES
    Gustavo Dudamel, orkestra şefi (Los Angeles Philharmonic)
     
  • LUTOSłAWSKI: SYMPHONIES NOS. 2 & 3
    Hannu Lintu, orkestra şefi (Finnish Radio Symphony Orchestra)

76. En İyi Opera Kaydı
Orkestra şefi, Albüm Yapımcısı ve Baş Soliste ödül verilir.

  • DELLO JOIO: THE TRIAL AT ROUEN
    Gil Rose, orkestra şefi; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, yapımcı (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)
     
  • FLOYD, C.: PRINCE OF PLAYERS
    William Boggs, orkestra şefi; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, yapımcı (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus)
     
  • GERSHWIN: PORGY AND BESS
    David Robertson, orkestra şefi ; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, yapımcı (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)
     
  • HANDEL: AGRIPPINA
    Maxim Emelyanychev, orkestra şefi; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, yapımcı (Il Pomo D’Oro)
     
  • ZEMLINSKY: DER ZWERG
    Donald Runnicles, orkestra şefi; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, yapımcı (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)

77. En İyi Koro Performansı
Şefe ve uygun olduğu durumlarda Koro Yöneticisine ve / veya Koro Organizasyonuna / Topluluklara ödül verilir.

  • CARTHAGE
    Donald Nally, orkestra şefi (The Crossing)
     
  • DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUAH
    JoAnn Falletta, orkestra şefi; James K. Bass & Adam Luebke, koro şefi (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)
     
  • KASTALSKY: REQUIEM
    Leonard Slatkin, orkestra şefi; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, koro şefi (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)
     
  • MORAVEC: SANCTUARY ROAD
    Kent Tritle, orkestra şefi (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus)
     
  • ONCE UPON A TIME
    Matthew Guard, orkestra şefi (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)

78. En İyi Oda Müziği / Küçük Topluluk Performansı
Oda veya küçük topluluk ile yapılan çalışmaların yeni kayıtları için (şef dahil olmayan yirmi dört veya daha az üyeye sahip) verilen ödül. Varsa, topluluğa bir Ödül ve şefe bir Ödül.

  • CONTEMPORARY VOICES
    Pacifica Quartet
     
  • HEALING MODES
    Brooklyn Rider
     
  • HEARNE, T.: PLACE
    Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra
     
  • HYNES: FIELDS
    Devonté Hynes & Third Coast Percussion
     
  • THE SCHUMANN QUARTETS
    Dover Quartet

79. En İyi Klasik Enstrümantal Solo
Enstrümantal solistlere ve Uygunsa orkestra şefine verilen ödül.

  • ADÈS: CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA
    Kirill Gerstein; Thomas Adès, orkestra şefi (Boston Symphony Orchestra)
     
  • BEETHOVEN: COMPLETE PIANO SONATAS
    Igor Levit
     
  • BOHEMIAN TALES
    Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, orkestra şefi, (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)
     
  • DESTINATION RACHMANINOV – ARRIVAL
    Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, orkestra şefi (The Philadelphia Orchestra)
     
  • THEOFANIDIS: CONCERTO FOR VIOLA AND CHAMBER ORCHESTRA
    Richard O’Neill; David Alan Miller, orkestra şefi (Albany Symphony)

80. En İyi Klasik Solo Vokal Albümü
Ödül: Vokalistler, İşbirliği Yapan Sanatçılar (Örn: piyanistler, şefler, oda grupları) Yapımcılar, Kayıt Mühendisleri / Mikserler,% 51 veya daha fazla yeni kayıt süresi.

  • AMERICAN COMPOSERS AT PLAY – WILLIAM BOLCOM, RICKY IAN GORDON, LORI LAITMAN, JOHN MUSTO
    Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)
     
  • CLAIRIÈRES – SONGS BY LILI & NADIA BOULANGER
    Nicholas Phan; Myra Huang, eşlik eden
     
  • FARINELLI
    Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, orkestra şefi (Il Giardino Armonico)
     
  • A LAD’S LOVE
    Brian Giebler; Steven McGhee, eşlik eden (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)
     
  • SMYTH: THE PRISON
    Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, orkestra şefi (Experiential Chorus; Experiential Orchestra)

81. En İyi Klasik Kısaltma
Sanatçı ve Albüm yapımcıları ve mühendisler sanatçı dışında % 51’i albümde yer almış.

  • ADÈS CONDUCTS ADÈS
    Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, orkestra şefi; Nick Squire, prodüktör
     
  • SAARIAHO: GRAAL THÉÂTRE; CIRCLE MAP; NEIGES; VERS TOI QUI ES SI LOIN
    Clément Mao-Takacs, orkestra şefi; Hans Kipfer, prodüktör
     
  • SEREBRIER: SYMPHONIC BACH VARIATIONS; LAMENTS AND HALLELUJAHS; FLUTE CONCERTO
    José Serebrier, orkestra şefi; Jens Braun, prodüktör
     
  • THOMAS, M.T.: FROM THE DIARY OF ANNE FRANK & MEDITATIONS ON RILKE
    Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, orkestra şefi; Jack Vad, prodüktör
     
  • WOOLF, L.P.: FIRE AND FLOOD
    Matt Haimovitz; Julian Wachner, orkestra şefi; Blanton Alspaugh, prodüktör

82. En İyi Çağdaş Klasik Beste
Besteci Ödülü. (Son 25 yıl içinde bestelenen ve Uygunluk Yılında ilk kez yayınlanan çağdaş bir klasik beste için.)

  • ADÈS: CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA
    Thomas Adès, besteci (Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra)
     
  • DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUA
    Richard Danielpour, besteci (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
     
  • FLOYD, C.: PRINCE OF PLAYERS
    Carlisle Floyd, besteci (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)
     
  • HEARNE, T.: PLACE
    Ted Hearne, besteci (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra)
     
  • ROUSE: SYMPHONY NO. 5
    Christopher Rouse, besteci (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

MÜZİK VİDEOSU / FİLM

83. En İyi Müzik Videosu
Sanatçıya, video yönetmenine ve video yapımcısına verilen ödül.

  • BROWN SKIN GIRL
    Beyoncé
    Beyoncé Knowles-Carter & Jenn Nkiru, video yönetmenleri; Lauren Baker, Astrid Edwards, Nathan Scherrer & Erinn Williams, video yapımcıları
     
  • LIFE IS GOOD
    Future Featuring Drake
    Julien Christian Lutz, video yönetmeni; Harv Glazer, video yapımcısı
     
  • LOCKDOWN
    Anderson .Paak
    Dave Meyers, video yönetmeni; Nathan Scherrer, video yapımcısı
     
  • ADORE YOU
    Harry Styles
    Dave Meyers, video yönetmeni; Nathan Scherrer, video yapımcısı
     
  • GOLIATH
    Woodkid
    Yoann Lemoine, video yönetmeni

84. En İyi Müzik Filmi
Konser / performans filmleri veya müzik belgeselleri için. Sanatçıya, video yönetmenine ve video yapımcısına verilen ödül.

  • BEASTIE BOYS STORY
    Beastie Boys
    Spike Jonze, video yönetmeni; Amanda Adelson, Jason Baum & Spike Jonze, video yapımcıları
     
  • BLACK IS KING
    Beyoncé
     
  • WE ARE FREESTYLE LOVE SUPREME
    Freestyle Love Supreme
    Andrew Fried, video yönetmeni; Andrew Fried, Jill Furman, Thomas Kail, Lin-Manuel Miranda, Sarina Roma, Jenny Steingart & Jon Steingart, video yapımcısı
     
  • LINDA RONSTADT: THE SOUND OF MY VOICE
    Linda Ronstadt
    Rob Epstein & Jeffrey Friedman, video yönetmeni; Michele Farinola & James Keach, video yapımcısı
     
  • THAT LITTLE OL’ BAND FROM TEXAS
    ZZ Top
    Sam Dunn,video yönetmeni; Scot McFadyen, video yapımcısı

Hazırlayan: Resül Efe

Görsel ve Kaynak: grammy.com

Yorumlar